Resultat

Främsta meriter:

  • 1,a plats FIS Marathon Cup (totala långlopps världscupen) 2010-11
  • 1,a plats Vasaloppet 2009
  • 1,a plats Vasaloppet 2008
  • 1,a plats Tartu Skimarathon 2013
  • 1,a plats Finlandia Hiihto 2011
  • 1,a plats Tartu Skimarathon 2011
  • 1,a plats König Ludwig Lauf 2011
  • 1,a plats Jizerska 2011
  • 1,a plats Tartu Skimarathon 2010
  • 1,a plats Jizerska 2010
  • 1,a plats Tartu Skimarathon 2009
  • 2,a plats Birkenbeinern 2009
  • 2,a plats Marcialonga 2011
  • 2,a plats Marcialonga 2010
  • 2,a plats FIS Marathon Cup 2009
  • 3,e plats FIS Marathon Cup 2010
  • 1,a plats JVM i stafett längd år 2000 i Strebske Pleso
  • 1,a plats på VM och EM i rullskidor år 1999 och 2007
  • Tre topp tio-placeringar i Juniorvärldsmästerskap åren 1998-2000
  • 21 medaljer i Svenska Mästerskap i längdskidor, rullskior, friidrott och terränglopp - där av 10 guld
  • Uttagen fyra år i Svenska Junior- och ett år i Utvecklingslandslaget i längdskidor år 1997-2001
  • Uttagen flertalet år i Svenska Rullskidslandslaget år 1997-2007

Meriter skidsäsongen 2012-13:

  • 2,a Birkebeinerrennet 56 km klassiskt
  • 3,a Vasaloppet 90 km klassiskt
  • 1,a Tartu Skimarathon 63 km klassiskt
  • 2,a Holmenkollmarsjen 54 km klassiskt
  • 4,a Jizerska 50 km klassiskt
  • 1,a Sørkedalsrennet 30 km klassiskt
  • 1,a Beitostølen skimarathon 34 km klassiskt

Meriter barmarksäsongen 2011:

  • 1,a Tour de Lyn, etapp nr 3, jakstart rullskidor klassisk backlopp 8 km
  • 1,a Tour de Lyn, etapp nr 2, rullskidor klassisk 17,5 km
  • 1,a Tour de Lyn, etapp nr 1, rullskidor fristil 7,5 km
  • 4,a Torsby Skifestival, skidor fristil 5,8 km
  • 4,a VM rullskidor, stafett fristil 3,7 km
  • 9,a Toppidrettsveka jaktstart rullskidor, fristil 18 km
  • 15,e Toppidrettsveka löpning, 3 km Tid: 10:01
  • 4,a Toppidrettsveka rullskidssprint, klassiskt 1,5 km
  • 4,a VM rullskidor, fristil 17 km
  • 4,a VM rullskidor, klassiskt 10 km
  • 1,a Sognsvann Rundt Medsols, dam 1 varv 3,26 km
  • 1,a Kraftprovet dam 6 km
  • 1,a Strömstadmilen gatulopp 5 km
  • 1,a Sprintlopp i Sunne rullskidor fristil 2 km
  • 5,a Allmannberget Opp, löpning motbackelopp 800 höjdmeter 9 km
  • 1,a Olaf Skogslund's minnesløp rullskidor klassiskt 80 km
  • 1,a King of the hill rullskidor 4+4km klassiskt+fristil

Meriter skidsäsongen 2010-11:

  • 1,a plats FIS Marathon Cup 2010-11
  • 1,a Finlandia Hiihto 50 km klassiskt (leder nu FIS Marathon Cup)
  • 1,a Tartu Skimarathon 63 km klassiskt (leder nu FIS Marathon Cup)
  • 1,a König Ludwig Lauf 42 km klassiskt (leder nu FIS Marathon Cup)
  • 2,a Marcialonga 70 km klassiskt(leder nu FIS Marathon Cup)
  • 5,a Dolomitenlauf 42 km fristil (leder nu FIS Marathon Cup)
  • 1,a Jizerská Padesatka 50 km klassiskt (leder nu FIS Marathon Cup)
  • 1,a Romejulsrennet 25 km klassiskt
  • 2,a Åsenrennet 5 km klassiskt
  • 8,a La Sgambeda 42 km fristil
  • 1,a Skrimrennet 9 km fristil
  • 1,a Lierrennet 10 km klassiskt
  • 4,a Norges Cup Sparcup 7 km klassiskt
  • 8,a Beitosprinten 10 km klassiskt
  • 20,e Beitosprinten 10 km fristil

Meriter barmarksäsongen 2010:

  • 1,a Olaf Skogslund's minnesløp rullskidor 30 km
  • 1,a Lillomarka Rundt duathlon rullskidor 9 km + löpning 6 km
  • 1,a SM/Alliansloppet rullskidor 56 km
  • 9,a Toppidrettsvekan rullskidor jaktstart fristil 18 km
  • 8,a Toppidrettsvekan löpning 3 km
  • 9,a Toppidrettsvekan rullskidor sprint 1,5 km
  • 3,a Toppidrettsvekan mtb 38 km
  • 4,a Toppidrettsvekan rullskidor klassiskt 24 km
  • 1,a Bokenäsjoggen löpning 5 km
  • 2,a Strandjoggen löpning 5 km
  • 1,a King of the hill rullskidor 4+4 km klassiskt+fristil
  • Meriter skidsäsongen 2009-10:

    • 1,a Sami Skirace 92 km klassiskt
    • 2,a Vasaloppet 90 km klassiskt
    • 4,a Tjejvasan 30 km klassiskt
    • 1,a plats Tartu Skimarathon 63 km klassiskt
    • 1,a plats Karolinerloppet 21 km klassiskt
    • 1,a plats Østmarksrunden 30 km klassiskt
    • 2,a plats Marcialonga 70 km klassiskt
    • 5,e plats Norska Mästerskapen stafett 5 km klassiskt (tredje etapptid på min startsträcka)
    • 1,a plats Oslo Skifestival 3+3 km pursuit (skidbytte K+F) 
    • 1,a plats Jizerska 50 km klassiskt
    • 1,a plats Åsenrennet 6,6 km klassiskt
    • 10,e plats La Sgambeda 42 km fristil
    • 16,e plats FIS Gålåsprinten sprint fristil
    • 7,e plats FIS Bulsprinten 10 km fristil

    Samarbeidspartnere

    1 2 3 4 5 6 8 1 2 3 4 5 6 8 1 2 3 4 5 6 8
    RSS
    For alt materiell på denne websiden www.skisandra.com gjelder copyright.
    For dem som vill anvende material kan kontakte meg så kan jeg eventuelt sende bilder.